Şükür Sepeti Etkinliği

Yazar Yorum Yap 1.094 views

4-6 yaş Kuran Kursu müfredatında, değerler eğitimi ünitelerinden olan Allah’ı seviyorum ünitesinde geçen şükür sepeti isimli konumuza uygun şükür sepeti etkinliği hazırladık.

Şükür Sepetimizi istediğimiz renklerde boyadık sert bir kartona yapıştırarak daha sağlam olmasını sağladık ve üzerine rengarenk boyadığımız meyveleri keserek yapıştırdık.

Bu etkinliğimizde ki kazanım, Allah’a verdiği her şey için teşekkür edebilmektir.

ŞÜKÜR SEPETİ

ÖĞRETMEN, BİR GÜN ÖNCE ÇOCUKLARIN EVLERİNDEN GETİRMELERİNİ İSTEDİĞİ MEVSİM MEYVELERİNİ KÜÇÜK BİR SEPETTE , MEYVE RESİMLERİNİ DE MASANIN ÜZERİNE KOYAR .İLK OLARAK SINIFTAN İKİ ÇOCUĞUN AYAĞI KALKMASINI İSTER .ÇOCUKLARDAN BİR TANESİNE SINIFIN ORTASINDA KOYDUĞU BİR SANDALYEYE OTURUR VE SANDALYEYE OTURAN ÇOCUĞUN GÖZÜNÜ BİR TÜLBENTLE BAĞLAR . DİĞER ÇOCUĞA HAZIRLANAN MEYVE SEPETİNE VERİR VE İÇİNDEKİ MEYVELERDEN TEKER TEKER ARKADAŞININ BURNUNU HAFİFÇE YAKLAŞTIRIP KOPMASINI VE ELİMDEKİ NE DİYE SOR MASINI İSTE BİLİRSE DİĞER MEYVE YE GEÇİLİR BİLEMEZSE BU DEFA MEYVEYİ ELLERİYLE HİSSETMESİ İÇİN ARKADAŞININ ELİNE VERMESİNE VE ELİNDEKİ NE DİYE SORMASI NE İSTER BİLİRSE DİĞERÖĞRETMEN BİR  BİLEMEZSE BU DEFA MEYVEYİ TUTMASI İÇİN BİR PARÇAYA BÖLER VE AYAKTAKİ ÇOCUKTAN GÖZLERİ KAPALI ARKADAŞINA MEYVEYİ TAKTIRMASI VE ELİNDEKİ NE SORUSUNU SORMASINI İSTER OYUN BU ŞEKİLDE OYNANIR VE BİLEN ÇOCUK ARKADAŞLARI TARAFINDAN ALKIŞLANIR OYUN TÜM ÇOCUKLAR ARASINDA İKİŞERLİ OLARAK DEVAM EDER OYUN SONUNDA KALAN MEYVELER ÖĞRETMEN TARAFINDAN ÇOCUKLARA İKRAM EDİLİR .

İKRAMLAR GELMEDEN ÖNCE ÖĞRETMEN ÇOCUKLARA ÇOCUKLAR BAKIN ALLAH BİZE NELER VERMİŞ GÖRELİM DİYE GÖZLERİMİZİ DUYALIM DİYE KULAKLARIMIZI TADALIM DİYE DİLİMİZİ DOKUNUP HİSSEDELİM DİYE ELLERİMİZİ AYRICA DÜŞÜNELİM DİYE AKLIMIZI VERMİŞ PEKİ VERDİĞİ BÜTÜN BU NİMETLERİN KARŞILIĞINDA BİZİM NE YAPMAMIZ GEREKİR SORUSUNU SORAR TEŞEKKÜR CEVABI GELENE KADAR ÇOCUKLARIN CEVAPLARINI DİNLER GEREKLİ DURUMLARDA ÇOCUKLARI YÖNLENDİRİR.

MEYVELERİ YEME İŞİ BİTTİKTEN SONRA ÖĞRETMEN ÇOCUKLAR ŞİMDİ HEP BİRLİKTE ALLAH’A VERDİĞİ BÜTÜN NİMETLER İÇİN ELHAMDÜLİLLAH DİYEREK TEŞEKKÜR EDERİM HAYDİ BENİM SÖYLEDİKLERİMİ TEKRAR EDİN DER ÇOCUKLAR HEP BİRLİKTE DAHA ÖNCE ÖĞRENMİŞ OLDUKLARI YEMEK DUASINI YAPARLAR.

SON OLARAK ÇOCUKLARLA SANAT ETKİNLİĞİ YAPILIR.

Sanat etkinliği olarak şükür sepeti etkinliğini yapabiliriz.şükür sepetlerine yapınca çocuklar bu sepetin içerisindeki meyveler Allah’ın bize verdiği nimetlerden sadece birkaç tanesidir verdiği bütün nimetlere her zaman teşekkür etmemiz gerekir Bu sepet bizim şükür sepetiniz olsun der ve şükür sepetini panoya aşar.

Şükür sepeti etkinliğimiz için hazırlanan görseller ve kalıpları

 

4 6 yaş Kuran Kursu etkinlikleri, 4 6 yaş Kuran Kursu müfredatı, değerler eğitimi etkinlikleri, değerler eğitimi Sevgi etkinliği, okul öncesi değerler eğitimi etkinlikleri, 4 6 yaş Kuran Kursu şükür sepeti etkinliği olarak şükür sepeti etkinliği yapılabilir.

 

 

Etiketler

Yorum yaz