Ramazan ayı ve oruç.Kadir Gecesi . Ramazan Bayramı Tebriği

Yazar 3 Yorum 577 views

Ramazan ayı ve oruç

Kadir gecesi 

 11 ayın sultanı Yüce Ramazan. Ayların Efendisi Ramazan. Kur’an ayı Ramazan. Oruç Mevsimi Ramazan. Hayırda yarış ayı, Birlik  kardeşlik ayı Ramazan.

 Ramazan ayının diğer aylara göre  dünyadaki bütün müslümanlar için büyük bir yeri vardır. Çünkü Ramazan ayı onbir ayın sultanıdır. Çünkü Kur’an-ı Kerim bu ayda indirilmeye başlanmıştır. Ayrıca bin aydan daha hayırlı olan “kadir gecesi” bu ay içerisindedir ve tabi ki oruç ibadeti de bu ayda yapılmaktadır.

Ramazan da Kur’an-ı Kerimin yeri

Ramazan ayını değerli kılan nedenlerden birisi, Kutsal kitabımız olan Kur’an’ın bu ayda indirilmiş olmasıdır. Yüce Allah Kur’an’da ” Ramazan ayı insanları kurtuluş yolan götüren, doğruyu yanlıştan ayıran Kur’an’ın indiği aydır.

 
 “Bakara suresi, ayet 185 buyurmuştur ki Kur’an’, Allah tarafından insanlara öğüt vermek ve yol göstermek için gönderilmiştir.
 Bu nedenle Kur’an insan için hayati değer taşır. Kur’an okumak bir ibadettir. Peygamberimiz Allah’ın bildirdiği görev ve sorumluluklarımızı sıkça hatırlamamız için Kur’an’ı çok okumayı teşvik etmiştir. Müslümanlar, ramazan ayında Kur’an okumaya her zamankinden daha çok özen gösterirler.
 Bunun için Ramazan ayı girdiğinde evlerde veya camilerde bir araya gelerek, her gün Kur’an’dan yirmi sayfa okurlar.
 Ramazan ayının sonuna gelindiğinde ise Kur’an’ı baştan sona bir kez okumuş olurlar. Buna hatim denir. Daha sonra hatim duası yapılır. Müslümanlar yüzyıllar boyu bu geleneği devam ettirmişlerdir.
  Kur’anı Kerim, ramazan ayının Kadir Gecesi’nde indirilmeye başlanmıştır. Kadir gecesi ramazan ayının 27. gecesi olarak bilinir. Yüce Allah Kadir Gecesi’nin “Bin aydan daha hayırlı” olduğunu haber vermiştir.

Ramazan Ayında Orucun Yeri ve Önemi

Ramazan ayını önemli kılan  biri de, dinimizin temel ibadetlerinden olan orucun bu ay içinde tutulmasıdır. Yüce Allah Kur’an’da “…Kim Ramazan ayına ulaşırsa oruç tutsun” (Bakara suresi, 185. ayet) buyurarak, ramazan ayında oruç tutulmasını emretmektedir. Bu nedenle Müslümanlar ramazan ayı boyunca oruç tutarlar. Ramazan ayı oruç, ibadet ve sabır ayıdır. Allah’ın rahmet ve bağış kapılarının açıldığı aydır. Sevgili Peygamberimiz, ramazan ayında içtenlikle yapılan dua, ibadet ve iyiliklerin Allah katında daha değerli olacağını bildirmiştir.

Ramazanda oruç tutmak hakkındaki hadis-i şeriflerden birkaçı şöyle:
“Ramazan ayı mübarek bir aydır. Allahü teâlâ, size Ramazan orucunu farz kıldı. O ayda rahmet kapıları açılır, Cehennem kapıları kapanır. O ayda bir gece vardır ki, bin aydan daha kıymetlidir. (Nesai)
“Ramazan ayında oruç tutmayı farz bilip, sevabını da Allahü teâlâdan bekleyerek oruç tutanın günahları affolur.” [Buhari]

Ramazan bereket ayıdır. Allahü teâlâ bu ayda, günahları bağışlar, duaları kabul eder. Bu ayın hakkını gözetmek gerekir.

“Ramazan orucu farz, teravih sünnettir. Bu ayda oruç tutup, gecelerini de ibadetle geçirenin günahları affolur.” (Nesai)

İbni Mansur “Bu aya Ramazan denmesinin sebebi, günahları yakıp erittiği içindir.”der.

Ramazanın başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise, Cehennemden kurtuluştur.

“İslam, kelime-i şehadet getirmek, namaz kılmak, zekat vermek, Ramazan orucunu tutmak ve haccetmektir.”(Müslim)

“Bilhassa oruçlu iken çirkin, kötü söz söylemeyin! Birisi size sataşırsa, ona “Ben oruçluyum” deyin!) (Buhari)

Gerçek oruç, sadece yiyip içmeyi bırakmak değildir, boş ve kötü  sözleri de terk ederek tutulan oruçtur.

“Allahü teâlânın, gözlerin görmediği, kulakların işitmediği ve hiç kimsenin hayaline bile gelmeyen nimet dolu sofrasına, ancak oruçlular oturur.”(Taberani)

“Temizlik imanın yarısı, oruç da sabrın yarısıdır.”(Müslim)

Ramazan Ayının Anlam ve Önemi Nedir?

Ramazan ayıyla ilgili , İmam Rabbani buyuruyor ki:
Mübarek Ramazan ayı, çok şereflidir. Bu ayda yapılan, nafile namaz,  sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir. Bu ayda bir oruçluya iftar vermek güzel bir ameldir.

Bu ayı fırsat bilmeli, elden geldiği kadar ibadet etmelidir. Allahü teâlânın razı olduğu işleri yapmalıdır. Bu ayı, ahireti kazanmak için fırsat bilmelidir.

Kur’an-ı kerim, Ramazanda indi. Kadir gecesi, bu aydadır.Ramazan-ı şerifte, iftarı erken yapmak, sahuru geç yapmak sünnettir.

İftarda acele etmek ve sahuru geciktirmek, belki insanın aczini, yiyip içmeye ve dolayısıyla her şeye muhtaç olduğunu göstermektedir. İbadet etmek de zaten bu demektir.

Hurma ile iftar etmek sünnettir. İftar edince,  teravih kılmak ve hatim okumak sünnettir.

4 6 yaş grubu çocukların eğitiminde dikkat edilmesi gereken ilkeler 

4 6 YAŞ ÇOCUK EĞİTİMİ VE ETKİNLİKLERİ PROGRAMI MODÜLLERİ

Etiketler

3 Yorum

  1. Çocuklarda yardımlaşma ve yardımseverlik – 4-6 Yaş Dünyası

    […] Ramazan ayı ve oruç.Kadir Gecesi . Ramazan Bayramı Tebriği […]

  2. 4 6 YAŞ KUR’AN KURSU. 4 6 YAŞ KUR’AN KURSU MÜFREDATI – 4-6 Yaş Dünyası

    […] Ramazan ayı ve oruç.Kadir Gecesi . Ramazan Bayramı Tebriği […]

  3.  OKUL ÖNCESİ KADİR GECESİ ETKİNLİKLERİ – 4-6 Yaş Dünyası

    […] Ramazan ayı ve oruç.Kadir Gecesi . Ramazan Bayramı Tebriği […]

Yorum yaz