ÖTRE HAREKELİ HARFLERLE İLGİLİ ETKİNLİK

Yazar Yorum Yap 518 views

Harekelerimizden sıra ötrede.Ötre harekeli harflerimize göz atma zamanı…Bu etkinliğimizde çocuklarla ötreli harfleri okuma çalışmaları yapabiliriz.

Ötre harekesini öğrenirken yine dudak hareketinin çocuklara doğru bir şekilde gösterilmesi ve karşılıklı tekrarlarla pekiştirilmesi sağlanmalıdır.

Çocuklara ötre harekesini öğretirken u- ü harflerini de hatırlattığını söyleyebiliriz.

Kur’an eğitiminde hangi harekeyi öğretirsek öğretelim , çocuklarını harekeyi anlayıp kavraması zaman alacaktır. Çocuklar harekeli harfleri ancak sürekli yapılan tekrarlarla tam olarak kavrayacaklardır.

Farklı etkinliklerle ve farklı materyallerle harfleri ya da harekeleri oyunlaştırarak yada dikkat çekici görseller üzerinde sunarak bu süreci kolaylaştırabiliriz.

Üstün esre ve ötre harekelerini pekiştirmek için hazırladığımız bu etkinlikte de toplu okumalar bireysel okumalar yapabiliriz. Kurduğumuz bir oyunda materyal olarak kullanabiliriz, çocuklara bu materyalleri vererek sorumluluk kazandırmak adına tekrar yapmasını sağlayabiliriz. Bu sayede çocuğun hareke iyi pekiştirmesine katkı sağlamış olabiliriz.

Yorum yaz