Okul öncesi oyun ve oyuncaklar.Okul öncesi oyun.Oyun.Oyuncak

Yazar Yorum Yap 352 views

Okul Öncesi Oyun ve Oyuncaklar.

Çocuklar dünyaya geldikleri andan itibaren gelişimlerini etkileyen ve destekleyen en önemli araç oyun ve oyuncaklardır.Yetişkinler için hayatta vazgeçemeyeceği en önemli uğraşlar her ne ise çocuklar için de oyun bu anlamı taşır.Çocukların büyüme ve sağlıklı gelişmesi için sevgi,beslenme,barınma ,bakım ne kadar gerekliyse oyun dao kadar gerekli ve ihtiyaçtır.Okul öncesi oyun bu anlamda çok önemlidir.

 Çocuk duygu ve düşünvelerini oyun yoluyla aktarır.Öğrendiği pekçok şeyi oyun yoluyla kazanır ve aktarır.Gelişimini oyun yoluyla destekler.Çocuk için oyun ciddi bir iştir bu yüzden oyunun bölünmesi yada sonlandırılması onu rahatsız eder.

Okul öncesi oyun çocuk için bitirilmesi gereken bir görev niteliğindedir.Etrafındaki bütün nesneler oyuncak olabilir.Evde yastık,kaşık sokakta taşlar,çubuklar. Oynayacak hiçbirşey olmadığında zihninde oluşturduğu canlandırma sahneleriyle çocuk oyununu oynar.

 

 Okul öncesi oyuncak seçimi de yetişkinleri ilgilendiren önemli bir husustur.Sonuçta oyunun çocukların gelişimine katkı sağlaması beklenir.

  Okul öncesi oyunun çocukların gelişimine katkılarından bazıları şunlardır;

-Oyun, çocuğu yetişkin hayatına hazırlayan en önemli araçlardan biridir.

-Oyun, çocukların hareket gelişimini destekler. Büyük  ve küçük kas gelişimine katkı sağlar.

– Oyun,Zihinsel gelişimi destekler.

-Okul öncesi oyun,sosyal ve duygusal yönde çocuğu geliştirerek toplum içindeki sosyal rolünü  ve kendi özelliklerinin farkına varmasını sağlar.

Doğumdan itibaren okul öncesi dönemle birlikte çocuklara sunulan nitelikli ortamlar ve oyun araçları dışında çocuklarla geçirilecek etkili zaman da aslında gelişimin desteklenmesinde önemli role sahiptir.Çocuklarla etkili ve verimli zaman geçirmek  ve bu zamanları öğrenme fırsatlarına dönüştürmek yetişkinlerin sorumluluğundandır.Bu amaçla çocukların mutlu olabilecekleri bir sevgi ortamı içerisinde oluşturulması gerekmektedir.

 

Etiketler

Yorum yaz