Okul Öncesi Kur’an Harfleri Etkinliği

Yazar Yorum Yap 581 views

Kuranı Kerim öğretimi görsel algı ve dil gelişimine dayalı bir eğitimdir. Bu gelişim çocukların seviyelerine göre değişiklik gösterir. Bu durumda 3 yaşından sonra kendini konuşarak ifade edebilen her çocuk aslında  Kuranı Kerim öğrenebilir.

Harflerin öğreniminde uygulanacak teknikler

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki bu eğitimde hedefimiz sevdirmek olmalıdır. Bu nedenle çocuğun ilgisini çekecek oyun ve etkinliklerle bu işe başlanmalıdır. çocuk harfleri öğrenirken Aynı zamanda da eğlenmelidir.

Kur’an Eğitimine başlarken çocuklara harflerin tamamını göstermek doğru olmayacaktır.   Bu nedenle harfler , çocuklara Tek Tek tanıtılmalıdır.

Kuranı Kerim eğitiminin görsel algıyı dayalı bir eğitim olduğunu daha önce belirtmiştik. Bu nedenleBu nedenle harfleri öğretirken görsel materyallerden istifade etmemiz gerekir. Bir harfi tanıtacağımız zaman,bir görselden destek alarak tanıtmalıyız.

Zaten çocuklara harfleri öğretirken Aslında harfin  adını bir kez söyleriz devamında çocuğa Üstün hareke ile harfi tanıtırız .Örneğin; “Elif” harfini gösteririz, “e” sesi ile öğretiriz. Harfleri Üstün hareke ile öğretmenimizin amacı çocuğun harfleri tanıdıktan sonra harekeleri geçişte zorlanmamasıdır.

Etkinlik kalıbı

Etiketler

Yorum yaz