OKUL ÖNCESİ KADİR GECESİ ETKİNLİKLERİ

Yazar Yorum Yap 520 views

OKUL ÖNCESİ KADİR GECESİ ETKİNLİKLERİ

Kadir gecesi.. Kur’an-ı Kerim’in inmeye başladığı, bin aydan daha hayırlı bu önemli gece için geri sayım başladı.

Ramazan ayı ve oruç.Kadir Gecesi . Ramazan Bayramı Tebriği

Ramazan ayını uğurlayan milyonlarca kişi , bu hayırlı geceyi karşılayacak. Büyüklerini ziyaret etmek,küçüklerini  sevindirmek ve sevdikleri ile bu mübarek günün coşkusunu birlikte yaşamak tüm müslümanlar için önemli. Çok hayırlı bir gün olması nedeniyle dua ve ibadetler ile geçirilecek kadir gecesi , eller semaya yükselecek ve camiler yine  dolup taşacak.

Bu güzel coşkuya çocuklarımızı da dahil etmeliyiz.Kadir gecesinin önemini onların anlayabileceği kadarıyla anlatmalı.Birlikte Kadir gecesi ile ilgili etkinlikler yapmalı.Büyükleri ziyaret Edip,küçüklere hediyeler almak yada hazırlamak,kandil kartı faaliyetleri yaparak kadir gecesi kandil kartı hazïrlayabilirsiniz.

KADİR GECESİ ETKİNLİKLERİ

Kandil Kartı Hazırlama

Çocuklar kandil gecelerinde sevdikleri biri yada birileri için kandil tebrik kartı hazırlayabilirler

.Bunun için biraz destek ve fikir verilerek ortaya güzel bir kart çıkacaktır.

Kandil kartı faaliyeti örnekleri;

( Kadir Gecesi kartı hazırlamak için hazırlanan tebrikler linkten ulaşabilirsiniz)

Ramazan ayı ve oruç.Kadir Gecesi . Ramazan Bayramı Tebriği

Kandil hediyesi – Kandilde hediyeleşme

Çocuklarımızı kandil gün ve gecelerinde coşkumuza ortak etmekte fayda sağlayan etkinliklerden biri de hediye verme  yada hediyeleşmedir.

Kendihazırladığı bir hediyeyi arkadaşına,bir akrabasına,anne babasına vs hediye edebilir.

Yada karşılıklı hediyeleşme yapılabilir.Evde ailecek hediyeleşme,okulda da  sınıf arkadaşlarıyla hediyeleşme yapılabilir.

Hasta Ziyaretinde Bulunma

Kandil etkinlikleri arasında sayılabilecek,bı diğer faaliyetde sosyal bir etkinlik olan hasta ziyaretinde bulunmaktır.Morale ihtiyacı olan insanların yanında olmak,onlarla ilgilenmek hem sosyal bir hak hemde mükafatı olan hayırlı bir iştir.Çocuklarımızı da yanımıza alarak kandil gecesi günlerinde hasta ziyaretlerinde bulunabiliriz.

Cami Buluşması

Kadir gecesi etkinlikleri arasında güzel bir etkinlik daha.Cami buluşması…Kadir gecesi yada diğer kandillerde çocuğumuzla camiye gitmeli,ayrı bir heyecan katması için de sevdiği bir arkadaşıyla yada komşusuyla yada akrabalarından biriyle camide buluşma sözü verip cami buluşması etkinliği yapılabilir.

Paylaşma ve Yardımlaşma

Kandil gecesi etkinliklerinden hayırlı bir etkinlik de sadaka vermek yada paylaşma ve yardımlaşma faaliyetidir.Bayrama az bir zaman kala bir ihtiyaç sahibinin ihtiyacını karşılamak,bir yoksulların yemeğini paylaşmak,para yada yiyecek yardımında bulunmak…Çokça sevap kazanabileceğimiz  bir etkinlik olacaktır.Bu paylaşımlarda bulunurken çocuklarımızla birlikte yapmalıyız ki verme duygusunu çocuklarımız hissetmeli.

Kur’an-ı Kerim Okumak

Kur’an-ı Kerim okumak insana her zaman mutlu hissettirir.Huzur verir.Her sayfası ayrı bir haz verir insana.Hem okuyup hayatımıza doğru bir yön vermek için en önemli kaynak,hem de her harfine sevap kazandıran Salih bir amel. Bütün kandil gecelerinde Kur’an-ı Kerim bolca okunur.Ancak Kadir Gecesinde indirilmeye başlandığı için bu gecede daha çok okumak isteriz.Çocuklarımızla Kur’an-ı Kerim okumayı,ibadet ve dua etmeliyiz.

Namaz Kılmak

Kandillerde çocuklarımızı da yanımıza alarak birlikte güzelce abdest alıp Namaz kılmalıyız.Namazın kulluğumuzun bir göstergesi olduğunu anlatarak ibadetlerine devam etmeliyiz.

Etiketler

Yorum yaz