Okul Öncesi İlk Hafta Tanışma Oyunları

Yazar 1 Yorum 754 views

Okula Hoş geldin rozeti 

Okulun ilk günü Çocuklar sınıf kapısında teker teker öğretmen tarafından karşılanır. Öğretmen öğrenciler için bir rozet hazırlar. Bu rozetin üzerinde “okuluna Hoşgeldin” yazılıdır. Bu rozet sınıfının adı ile ilgili bir resim olabilir, ya da çocukların beğenebileceği bir yıldız şekli bir kalp şekli ya da çiçek şeklinde de hazırlanabilir. Öğretmen öğrencilere güler yüzle karşılar “Hoş geldin sende artık bu sınıfın bir parçasısın ve bu rozeti takmaya hak kazandın Ben de bu sınıfın öğretmeni …. “diye bir karşılama yapar. Öğrenci de kendi adını söyler.

Üç parmak oyunu

bütün öğrenciler 3 parmaklarını havaya kaldırırlar, işaret parmağı isim, orta parmak en sevdiği yiyecek ve yüzük parmağı da en çok gitmek istedi şehri temsil eder. öğrenciler odanın içerisinde yürümeye başlarlar ve karşılaştıkları herkesin parmaklarına kendinin kileri değdirerek sıra ile parmaklarının temsil ettiklerini söylerler amaç belirli süre içerisinde en çok kişiyle karşılaşmaktır.Okul öncesi ilk hafta tanışma oyunu örnekleri.

Toplu tanışma oyunu

Öğrenciler yarım ay şeklinde otururlar. Öğretmen elindeki topu çocuklara gösterir ve “bu benim en sevdiğim topum. Topu tutan adını söyler “der. Çocuklara sırayla topu atar , çocuk topu tuttuktan sonra adını söyler ve topu tekrar öğretmene atar , öğretmende adını tekrar söyler öğretmen Her çocuğa topu mutlaka atmalıdır . Bazı çocuklar İlk seferde adını söylemek istemez daha sonra tekrar onlara şans ververmelidir.Okul öncesi ilk hafta tanışma oyunu örnekleri.

isim ve şekil oyunu

Bütün öğrenciler halka şeklinde dururlar. Sırayla herkes adını söyler ve ardından bir hareket şekil ya da bir mimik yapar.Öğrencilerin hepsi isimlerini ve hareketlerini bitirdikten sonra sıra ile herkesin adı söylenir ve hareketi yapılır.(Okul öncesi ilk hafta oyun örnekleri)

Adını söyleyen heykel oyunu

öğretmen sınıfta bir müzik açar Çocukları müziği durdurduğunda heykel gibi hareketsiz kalmalarını söyler öğretmen müzik durduğunda bir çocuğun yanına giderek Benim adım …… Senin adın ne diyerek sorar. Öğretmen çocuklardan isimlerini yüksek sesle söylemelerini ister. Her çocuğun adı söylenene kadar oyun devam eder öğretmen çocuklardan farklı pozisyonlarda Duran heykel olmalarını isteyebilir.(Okul öncesi ilk gün etkinlikleri)

İsim treni oyunu

Çocuklar bir halka oluştururlar, en iyi tren taklidi yapan bir öğrenci ortaya çıkar.” puf puf ,çuf çuf, düt düt ,”gibi sesler çıkararak ve bu arada da kendi ismini tekrarlayarak halkanın içinde dolanır. Tren başı olan çocuk bir diğer arkadaşının önüne gelerek elini sıkar ve “Merhaba ben …..” diye ismini söyler ,tanıştığı çocuk da İsmini söylediğin de arkadaşınn elinden tutar ve arkasına alır. Böylece bu çocuk 2. Vagon olur iki çocuk birlikte bir yandan tren sesi çıkarırken ilk çocuğun ismini tekrarlar ilk 2 çocuk 1 üçüncü çocuğun önüne gelir elini sıkar ve tanışırlar ve üçüncü çocukta trene vagon olarak eklenir ve halkanın içinde Dolanır lan onun ismi söylenir bu arada vagon başı 2. Çocuk olur Böylece her çocuk ile tanışılır Her çocuğun ismi 1 tur söylenir.Okul öncesi ilk hafta etkinlikleri örneği.

Okul Öncesi İlk Hafta Etkinlikleri ( El İzi ve İlk Resim)<<<TIKLAYINIZ

Etiketler

1 Yorum

  1. 4-6 Yaş Kur’an Kursu İlk Hafta Etkinlikleri (Hoş geldin) – 4-6 Yaş Dünyası

    […] Okul Öncesi İlk Hafta Tanışma Oyunları<<<tıklayınız […]

Yorum yaz