Evde Ramazan Etkinlikleri 9.Gün – Ramazan Tohumum

Yazar Yorum Yap 730 views

9.Gün Etkinlikleri

Günün Duası : Allah’ım beni ,anne ve babama hayırlı evlat   eyle. Vatanıma ve dinime faydalı eyle.Amin

Günün Sünneti  –  Yemeğe başlamadan besmele çekmek,bitince Elhamdülillah demek .

okul öncesi ramazan etkinliği,çocuklar için ramazan etkinliği,evde ramazan etkinliği,ramazan tahumu etkinliği,

Günün Ramazan Terimi – Hilal: Hilal birçok ibadetin vaktinin belirlenmesinde kullanılan bir ölçü olmakla birlikte Ramazan için taşıdığı anlam oruç tutulacak ayın başlangıcı ve bitişini belirlemesidir.Peygamberimiz hadislerinde şöyle buyurmuştur: “Yüce Allah hilalleri vakit ölçüleri kıldı. O halde hilali görünce oruca başlayın, onu tekrar görünce iftar edin” (Müsned, IV, 23, 321) ve “Hilali görünce oruca başlayın; onu tekrar görünce bayram yapın. Eğer hava kapalı ise içinde bulunduğunuz ayı otuz güne tamamlayın” (Buhari, Savm, 11)

 Günün Esma’ sı  -17- El-Vehhâb: “Karşılıksız hibeler veren, çok fazla ihsan eden.”

18- Er-Rezzâk: “Bütün mahlükatın rızkını veren ve ihtiyacını karşılayan.”


okul öncesi ramazan etkinliği,çocuklar için ramazan etkinliği,evde ramazan etkinliği,ramazan tahumu etkinliği,

Günün Etkinliği –  Ramazan Tohumum

Evde kalmak zorunda olduğumuz bu güzel Ramazan günlerinde,hepinizin hoşuna gidecek  güzel bir etkinlik hazırladım.Bu etkinliğin adı Ramazan tohumum.Bu etkinlikte bir tohumu fidaya yada fidana dönüştürmeyi amaçlıyoruz.Fasulye çimlendirme etkinliğini hepiniz bilirsiniz.Pamukların arasında nemli tutarak birkaç günde çimlenen fasulyeler… Ramazan Tohumum etkinliği için 3 yada daha fazla bitki seçip bunları çimlendirmeye çalışalım.Bunları minik saksılarda yada pamuk arasında yapabilirsiniz.Örneğin, domates,salatalık ve biber  tohumunu fida haline getirebilir,daha sonra bir saksıya alarak balkonunuzda yetiştirebilirsiniz.Limon,portakal ,elma vs çekirdeklerini minik saksılarda yeriştirebilirsiniz.siz de aklınıza gelen herhangi bir bitkiyi ,meyve çekirdeğini,yada bir çiçek tohumunu büyütmeyi düşünebirsiniz.Büyüdüğünde Ramazandan kalan bir can olduğunu hatırlamak çok güzel olacaktır.

Günün Sorumluluğu  -Etkinlikteki bitkiler için can suyu vermek ve onları uygun yere koymak ve daha küçük kardeşlerinin zarar verme ihtimaline karşı korumak sorumluluğun olabilir.

Günün bilmecesi:  Küçükler niyet eder bazen tutar bazen yer. (Tekne orucu)


okul öncesi ramazan etkinliği,çocuklar için ramazan etkinliği,evde ramazan etkinliği,ramazan tahumu etkinliği,

-Evde gün içinde yaptığımız dua ve ibadetlerde çocuklarımızı yanımıza alalım.

-Erken yatmalarını sağlayıp gece sahura kalkmaları için imkan sağlayalım.Her gece olmasa da birkaç gece sahur heyecanını onlarla birlikte yaşayalım.

-Küçük çocuklarımıza büyüklerimizin tekne orucu dediği kısa süreli oruç tutturalım ve çocuğumuzu bu süreçte cesaretlendirelim.

-Evdeki çocukların yaşlarına uygun olarak oruç ve namaz takip çizelgeleri oluşturalım.Bu takipler neticesinde Ramazan Sonunda çocuklarımızı güzel hediyelerle sevindirelim.

-Oruçlu iken çocuğumuza karşı daha sabırlı olalım.

-Ve Ramazan Etkinliklerimizi günlük takip edelim.

Etiketler

Yorum yaz