Evde Ramazan Etkinlikleri 15.Gün – Ramazan Hikayesi

Yazar Yorum Yap 418 views

 

15.Gün Etkinlikleri

Günün Duası : Allah’ım faydalı  ilim öğrenmemi nasip et.Amin

Günün Sünneti  – Misvak kullanmak.

Günün Esma’ sı -29- El-Hakem: “Mutlak hakim, hakkı batıldan ayıran. Hikmetle hükmeden.”

30- El-Adl: “Mutlak adil, çok adaletli.”

ramazan etkinlikleri,evde ramazan etkinliği,çocuklar için ramazan etkinliği,ramazan hikayesi,

Günün Etkinliği – Sayılarla Ramazan Hikayesi

Bu etkinliğimizde büyüklerimizden bizler için bir Ramazan hikayesi okumasını isteyeceğiz. Ama bu hikayeyi okumadan önce sizlerden bir hazırlık yapmanızı istiyorum. Bu hikayenin sayılarla ilgili etkinlik yapabileceğimiz bir hikaye olduğu için sizlerden elinizi bir fon kartonuna koyup çevresinden çizerek kesmenizi ve bir el şekli oluşturmanızı istiyoruz. Bu el şekli ile hikayemize katılacaksınız.büyükleriniz hikayeyi okurken söylediği sayıları o çıkardığınız el şekli ile göstermenizi istiyoruz. Hikayede 1 sayısı söylendiğinde el şeklinden 1 sayısını göstereceksiniz , 2 söylendiğinde 2 vs… Bu Etkinlik için el şeklinden farklı materyallerle kullanabilirsiniz, örneğin 5 tane kürdan ya da 5 tane pipet ya da 5 tane çatal, ya da 1’den 5’e kadar rakamları kağıtlara yazıp önünüze koyabilirsiniz vs. Siz bunu daha da çeşitlendirebilirsiniz.

Şimdi Ramazan hikayesinin oluşturalım. Ben örnek bir hikaye paylaşayım.bu hikayeyi büyükleriniz değiştirebilirler kendileri yeni bir hikaye oluşturabilirler başka bir gün başka bir hikaye ile aynı oyunu oynayabilirsiniz. Hikayemiz şu şekilde olsun.

Bir Ramazan Hikâyesi

Hasan Selim adındaki 1 çocuk 1 Ramazan sabahında yatağından kalktı ve penceresine doğru yürüdü. Pencerenin önünde 2 tane kuş ötüşüp duruyordu. Hasan Selim 2 kuşu izledi ve onlara gülümsedi. “Güzel kuşlar sizi gördüğüme sevindim” dedi. Kuşlar Hasan Selim’i görünce 3 kez kanat çırparak uçtular.

Hasan Selim annesinin yanına gitti ve annesine ‘günaydın’ dedi. Annesi de ona ‘günaydın oğlum 5 dakikaya kahvaltın hazır , elini yüzünü yıkayıp mutfağa gel’ dedi. Hasan Selim heyecanla ‘anneciğim kahvaltı hazırlama,unuttun mu ben orucum’ dedi. Annesi çok sevindi.Hasan Selim’i 2 yanağından öptü.

Hasan Selim oruçlu olduğu için çok mutluydu. O da abisi ve ablası gibi oruç tutuyordu.Orucunu tutarken kendisine 1 meşguliyet bulması gerekiyordu.Bazen oyun oynuyor,bazen resim yapıyordu,bazen de büyüklerine yardım ediyordu.Annesi 3 kişiyle mukabele okuyordu Hasan Selim de onları dindiyordu.Annesiyle birlikte 5 vakit namaz kılıyordu.Hasan Selim oruç tutmayı ve Ramazan’ı çok seviyordu.

İftara 3 saat kalmıştı.Hasan Selim acıkmaya başlamıştı.Ama 3 saat daha sabretmesi gerekiyordu.Hasan Selim sabrediyordu.İftara 2 saat kalınca Hasan Selim Annesiyle , evde 3 tane Ramazan pidesi yaptı.İftara 1 saat kalınca, iftar sofrasını kurmaya yardım etti.Hasan Selim Sofraya 5 tabak,5 kaşık,5 çatal,5 bardak, 1 tabak salata, 2 tane tuzluk koydu.Annesi de diğer yiyecek ve içecekleri sofraya koydu…İftar sofrası artık hazırdı.

Ve Hasan Selim’in beklediği an geldi,Ezan okundu .Hep birlikte iftar duasını okudular ve oruçlarını 1 hurmayla açtılar.Hasan Selim çok acıkmıştı tam 3 tabak yemekm yedi.2 bardak su içti.Yemekten sonra ‘Elhamdülillah’ dedi.Abisi Hasan Selime oruç tuttuğu için 1 çikolata verdi.

Yemekten sonra ailecek namaz kıldılar.Hasan Selim de 4 rekat teravih namazı kıldı.Hasan Selim 1 Ramazan gününü daha oruçlu geçirmişti.Bu oruçla birlikte 5 tam orucu olmuştu.Anne babası onu tebrik etti.Hasan Selim çok mutlu oldu.Ve yeni bir oruç için 4 gözle sahurun gelmesini bekledi…

(Hikayeyi kendi çocuğunuzun ismi ile okuyabilir,Yeni bir hikaye de siz oluşturabilirsiniz.Ramazan Terimlerini kullanmaya çalıştık siz de çeşitlendirebilirsiniz.)

 

 

Etiketler

Yorum yaz