Evde Ramazan Etkinlikleri 12.Gün - Ramazan TV

Yazar Yorum Yap 427 views

Evde Ramazan Etkinlikleri  12.Gün

12.Gün Etkinlikleri

Günün Duası : Allah’ım  yalnız sana kulluk eder ve yalnız senden isterim.

Günün Sünneti  –  Konuşurken tane tane konuşmak,konuşan kişinin sözünü kesmemek

Günün Ramazan Terimi – Fitre (Fıtır Sadakası): Fitre, temel ihtiyaçlarının dışında belli bir miktar mala sahip olan Müslümanların, kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları her  kişi için vermeleri gereken sadakadır.

Fitre  fakirlerin bayram sevincine katılmasını sağlar. Fitre, kişiyi en azından bir gün için doyuracak bir miktarda olmalıdır. Peygamberimiz fitrenin, Ramazan Bayramı’nın birinci günü sabah namazıyla bayram namazı arasında verilmesini tavsiye etmiştir.

Her yıl fitre miktarı, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenmektedir.

Günün Esma’ sı : 23- El-Hâfıd: “Dereceleri alçaltan”

24- Er-Râfi: “Şeref verip yükselten.”

EVDE RAMAZAN,ramazan etkinlikleri,ailecek ramazan etkinliği,ramazan tv etkinliği,çocuklarla ramazan etkinliği,okul öncesi ramazan,

Günün Etkinliği –  Ramazan tv

 Ailecek bir Ramazan tv  miz olsun.Tv olarak bir kartondan  tv ekranı şeklinde bir çerçeve hazırlayabilirsiniz.Ramazan  tv nin yayın akışını biz hazırlayalım.Aile bireyleri sayısınca program olsun.Bu programlardan her birini birisi hazırlasın ve sunsun.Örneğin bir program Ramazan Terimleriyle ilgili olsun o programda Ramazanla ilgili bilgiler paylaşılsın,başka bir program eğlence programı olsun bilmece,mani  ve tiyatro oyunu oynansın.Başka bir program dua programı olsun ,bir program Ramazan anıları anlatılan bir program olsun  vs… program çeşitlerini çoğaltabilirsiniz.

-Evde gün içinde yaptığımız dua ve ibadetlerde çocuklarımızı yanımıza alalım.

-Erken yatmalarını sağlayıp gece sahura kalkmaları için imkan sağlayalım.Her gece olmasa da birkaç gece sahur heyecanını onlarla birlikte yaşayalım.

-Küçük çocuklarımıza büyüklerimizin tekne orucu dediği kısa süreli oruç tutturalım ve çocuğumuzu bu süreçte cesaretlendirelim.

-Evdeki çocukların yaşlarına uygun olarak oruç ve namaz takip çizelgeleri oluşturalım.Bu takipler neticesinde Ramazan Sonunda çocuklarımızı güzel hediyelerle sevindirelim.

-Oruçlu iken çocuğumuza karşı daha sabırlı olalım.

-Ve Ramazan Etkinliklerimizi günlük takip edelim.

Etiketler

Yorum yaz