Evde Değerler Eğitimi Etkinlikleri 3.Hafta -Salı -Berat Kandili Özel -Evde Kandil Etkinlikleri

Yazar Yorum Yap 515 views

3.Hafta -Salı-Berat Kandili Özel

-Bugün Berat Kandilimizi yaşayacağımız için ailecek kandil etkinlikleri yapalım.

Evde değerler eğitimi,evde değerler eğitimi ,berat kandili etkinliği,Evde kandil etkinlikleri,evde berat kandili etkinliği,

-Öncelikle Berat Kandili Hakkında evimizdeki bireylerin yaşına uygun bir anlatım yapalım ve Berat Kandili hakkında bir herkesin bir fikrinin olmasını sağlayalım.

-Çocuklar için Örnek bir Anlatım : “Size bir hikaye anlatacağım.Kuş uçmaz kervan geçmez derler ya ,işte öyle ıssız bir çöl düşünün, devesine binmiş bir yolcu bu çölde sakin sessiz ilerliyor. Yanına yol için yiyecek ve içecek birkaç parça da eşya almış. Bir süre yol aldıktan sonra dinlenmek için devesinden iniyor bir köşede uykuya dalıyor.Uyandığında bir de bakıyor ki devesi ortalarda yok kaybolmuş. Tabii üzerine yüklediği eşyalarla birlikte. sağa sola bakıyor, ileri geliyor geri gidiyor yol arkadaşını bir türlü bulamıyor. Kum taneleri ile kaplı olan bu yöne dönse her yer birbirine benziyor sanki.Ne yol belli nede bir iz. Güneşin kavurucu sıcağı altında yürüyerek ilerlemek pek de mümkün görünmüyor. Üstelik güzel devesi gibi kumlara batmayan perdeli ayakları yok ,bu yolcunun gözleri ve kulakları onun gibi kum fırtınalarına dayanıklı değil, açlığa ve susuzluğa da dayanamaz devesi gibi. dayanamıyor zaten susuzluktan bitkin düşüyor çaresiz bir halde devesini kaybettiği yere dönüyor. Bu ıssız çölde çok korkuyor .alAyaklarının altındaki kumdan örtünün üstü kadar altıda tehlikeli olabilir. Karşısına zararlı bir hayvan çıkabilir. Peki ya gece olursa ,gece onun için daha da zor. ümidini kaybediyor ve uyuyakalıyor.Sizce bu yolcu, uyandığında ,devesini eşyaları ile birlikte yanıbaşında bulsa ne hisseder dersiniz?

Evde değerler eğitimi,evde değerler eğitimi ,berat kandili etkinliği,Evde kandil etkinlikleri,evde berat kandili etkinliği,

Diye soralım ve herkesin cevabını dinleyelim. Cevaplardan sonra “çok sevinir değil mi. dünyalar onun olur .yeniden doğmuş kadar mutlu olur.” Diyelim ve devam edelim. “biliyor musunuz Rabbimiz, kullarından biri ,doğru yoldan ayrılıp yanlış işler yaptıktan sonra ,pişman olup rabbimizden af dilediğinde rabb’imiz çok sevinir.hem de peygamber efendimizin bize bildirdiğine göre; ıssız bir çölde kaybettiği devesini bulan bu yolcudan daha çok sevinir. çünkü bizi yaratan Rabbimiz iyilik ve güzelliklerden ayrılmamızı yanlışlara sapma mızı hiç istemez. bize dünyada iyi insan olarak yaşayabilmemiz için kitaplar ve peygamberler göndermiştir.fakat kullarının hata yapmadan duramayacağını da bilir .işte bu yüzden çok merhametli ve affedici olduğunu söyler , af dileyeni affedeceğini bildirir . bununla da kalmaz duaları çokça kabul edeceği , hataları çokça affedeceği bazı özel zamanlar belirler. işte Şaban ayının 15. Gecesi yani bugün Berat kandili de bu özel zamanlardan biridir. Bu gece Rabbimiz “yok mu benden af dileyen affedeyim” der ve bizim af dilememizi ister,

Berat; temize çıkma demektir yani kulların affedilip temizlendiği gecedir Rabbimiz “yok mu rızık isteyen vereyim” der bu gece de .

o halde bu güzel geceyi bol bol dua ederek af dileyerek geçirelim Kur’an ve namazla gecemizi süsleyelim ve böylece bizi çok seven rabbimizin sevgisini kazanalım.” gibi bir anlatımla bu kandil gecesi hakkında bir fikir oluşmasını sağlayalım .

Evde değerler eğitimi,evde değerler eğitimi ,berat kandili etkinliği,Evde kandil etkinlikleri,evde berat kandili etkinliği,

-Evimizin bir köşesini kandil için süsleyelim.(Örneğin evimizin bir köşesine, duvara süsler yapıştırarak ,yere bir seccade serip üzerine bir rahle ve Kur’an koyup gün içinde namazlarımızı gidip o köşede kılabilir,orada Kuran okuyup dua edebiliriz)

-Gün içinde kıldığımız her namaza çocuklarımızı da dahil edelim.Namaz sonrasında yaptığımız duaları daha yavaş ve sesli bir şekilde yapalım.

(Namazların sonunda çocuklarımızla sesli bir şekilde tekbir ve salavat getirebiliriz.Çocuklar çok sever.)

-Günümüzü oruçlu geçirebiliriz.Çocugumuzun da dayanabileceği şekilde öğleye kadar oruç tutmasını sağlayabiliriz.

-Çocuğumuzla birlikte Kandil kurabiyeleri yapalım.

-Birbirimiz için kandil hediyeleri hazırlayalım ve aile içinde birbirimizin kandilimizi kutlayalım (Basit hediyeler,bir resim yapmak ,kandil kartı hazırlamak gibi,güzel bir kandil kutlama sözü gibi,eski kitaplardan kestiğimiz bir çiçek görselini birbirimize vermek gibi)

-Babanne,anneanne,dedelerimiz gibi yanımızda olamayan büyüklerimizi telefonla arayıp kandillerini kutlayalım.Onları sevdiğimizi söyleyelim.

-Birlikte dualar edelim.Çocuklarımızın dualarını dinleyelim.

Evde değerler eğitimi,evde değerler eğitimi ,berat kandili etkinliği,Evde kandil etkinlikleri,evde berat kandili etkinliği,

-Normalde Kandil gecelerinde yatsı namazı için camiye gittiğimizi cemaatle birlikte namaz kıldığımızı , ama bu kandil de gidemeyeceğimizi de uygun bir şekilde ifade edebiliriz.

Berat Kandilimiz Mübarek Olsun.

Evde değerler eğitimi,evde değerler eğitimi ,berat kandili etkinliği,Evde kandil etkinlikleri,evde berat kandili etkinliği, olarak bu etkinlik fikirleri hazırlanmıştır.

Etiketler

Yorum yaz