Eğlenceli Kur’an Harfleri Etkinliği

Yazar Yorum Yap 523 views

Okul öncesi din eğitimi, Kur’an Harflerin öğreniminde uygulanacak teknikleri inceleyelim.

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki bu eğitimde hedefimiz sevdirmek olmalıdır. Bu nedenle çocuğun ilgisini çekecek oyun ve etkinliklerle bu işe başlanmalıdır. çocuk harfleri öğrenirken Aynı zamanda da eğlenmelidir.

1-Harfleri isim ve resimlerle öğretmek

Kur’an Eğitimine başlarken çocuklara harflerin tamamını göstermek doğru olmayacaktır.   Bu nedenle harfler , çocuklara Tek Tek tanıtılmalıdır.

Kuranı Kerim eğitiminin görsel algıyı dayalı bir eğitim olduğunu daha önce belirtmiştik. Bu nedenleBu nedenle harfleri öğretirken görsel materyallerden istifade etmemiz gerekir. Bir harfi tanıtacağımız zaman,bir görselden destek alarak tanıtmalıyız.

Zaten çocuklara harfleri öğretirken Aslında harfin  adını bir kez söyleriz devamında çocuğa Üstün hareke ile harfi tanıtırız .Örneğin; “Elif” harfini gösteririz, “e” sesi ile öğretiriz. Harfleri Üstün hareke ile öğretmenimizin amacı çocuğun harfleri tanıdıktan sonra harekeleri geçişte zorlanmamasıdır.

Bu bilgiler doğrultusunda bir etkinlik hazırladık.Harflere uygun görsellerle bir arada sunduk eğitimi eğlenceli hale getirdik.Harfleri hem öğrendik hem eğlendik.Birkaç harfi paylaşmak istiyoruz.Deneyecek olanlara eğlenceli öğrenmeleri.

 Harfleri üstün harekeli halleriyle öğrettiğimiz için,etkinliklerde ki görseller seçilmiştir.

Okul öncesi Kur’an harfleri etkinliği,Kur’an harfleri etkinliği,4-6 yaş Kur’an harfleri etkinliği,okul öncesi Kur’an eğitimi

Görselleri ait kalıplar

Etiketler

Yorum yaz