ÇOCUKLARLA YAPILABİLECEK İSLAMİ ETKİNLİKLER

Yazar 1 Yorum 758 views

 ÇOCUKLARLA YAPILABİLECEK İSLAMİ ETKİNLİKLER

Dünyada doğan her çocuk aslında İslam fıtratı üzere doğar,Ancak anne ve babası kendi inançlarına ve bağlı oldukları dine göre çocuklarına etki ederek bu dini benimsetirler.Bulundukları din doğrultusunda yetişmesini sağlarlar.

Hangi dine mensup olursa olsun,Her insan yeni doğan çocuğuna bulunduğu dine ait manevi ritüelleri uygulayarak diniyle doğar doğmaz tanışmasını ister.Örneğin Biz müslümanlar evlatlarımız doğar doğmaz kulaklarına ezan okuyarak koyarız isimlerini.Anneler Allah adıyla ninniler söyler,salavatlar söyler daha beşikteyken.

Çocuklar büyürken izler çevresindeki insanları, anlar ,tanır ,sever  dinini.Allah adı hiç düşmez dillerden.’Allah’a ısmarladık’ ‘Allah korusun”Allah’a emanet ol”Allah zihin açıklığı versin’Allah rahmet eylesin”Allah kabul eylesin’ vs.Günde defalarca kez duyarak büyür çocuklarımız.

Dilleri yeni yeni dönen,konuşmaya niyet etmiş çocuklarımıza ilk Allah dedirtmeye çalışırız.Biraz büyüyünce kıssalar ezberletiriz…

Rabbin kim?   Allah

Peygamberin kim? Hz.Muhammet Mustafa sav

Dinin Nedir?  İslam

Kitabın nedir?  Kur’an-ı Kerim

Kıblen neresidir?  Kabe

Çocuklarımızın gelecekte nasıl ve hangi karakterde insanlar olmalarını istiyorsak,o günün meyvelerini bugünden hazırlamak gerekir.

Çocuklarımızla evde yada kreşlerde,yapabileceğimiz pek çok islami etkinlik,dini oyun,dini faaliyetler,eğlenceli dini etkinlikler bulunabilir.Bunlardan birkaçını paylaşalım.

Örneğin 3 yaşında bir çocuğumuzu da dahil etmek kaydıyla bir islami etkinlik hazırlayalım.Ezanı Şerifi duyunca okunacak bir dua olan ‘Aziz Allah,Kerim Allah,La ilahe illallah’ duasını öğretmek istiyoruz.Duayı birkaç kez birlikte okuyarak hafızasına almasını sağlayabiliriz.Otomatik alternatif metin yok. Kağıt kalem makas yapıştırıcı yardımıyla bir sanat etkinliği de hazırlanabilir.Bir Cami yapılıp üzerine okunacak duası yazılıp bir duvar süsü olarak kullanabileceği bir dini faaliyet olacaktır.

Otomatik alternatif metin yok.

Çocukların en sevdiği dualardandır sofra duası.Onlarla sohbet ederek,duaetmekten,Allah’a teşekkür etmemizin gerekliğinden bahsederken bir yandan da birlikte böyle güzel bir mutfak önlüğü mutfak süsü yapılabilir.

 

 

Süs demişken yine ailesiyle birlikte çocuklara öğretilen küçük bir dua daha.Eve girerken ve çıkarken okunuacak duayı öğrenen çocuklarımızla birlikte ,üzerinde eve girerken ve çıkarken okunacak dua yazılı olan kağıtları yapıştıracağımız bir ev şeması hazırlayıp kapı süsü olarak kullanılabilir.Yada böyle bir kart hazırlayıp komşumuza hediye edebiliriz.

Cuma günleri ve kandi gecelerinin önemi üzerinde durulur.Buna yönelik islami etkinlikler yapılabilir.Sevdiklerimiz için kandil farklı kandil kutlama kartları hazırlayabiliriz.

Otomatik alternatif metin yok.

Daha pekçok dini faaliyet yapılabilir.Bu etkinlikler ailecek yapılıyorsa çok verimli ve kaliteli zaman geçirmek için büyük fırsattır.Hem dini değerlerimiz öğrenilmiş hem ailenin sıcaklığı  ve bütünlüğü içinde güzel anılar biriktirilmiş olur.

Çocuklarımızla etkinlikler yapmaktan kaçmayalım ki ,onlar da güzel ve değerli bilgileri öğrenmekten kaçmasın.

4-6 YAŞ YAZ KUR’AN KURSU HAFTALIK DERS PROGRAMI 3.HAFTA

4-6 Yaş Yaz Kur’an Kursu Haftalık Ders Programı 2.Hafta

Etiketler

1 Yorum

  1. 4-6 YAŞ YAZ KUR’AN KURSU HAFTALIK DERS PROGRAMI 5.HAFTA – 4-6 Yaş Dünyası

    […] ÇOCUKLARLA YAPILABİLECEK İSLAMİ ETKİNLİKLER […]

Yorum yaz