ÇOCUKLARDA OKUL FOBİSİ

Yazar Yorum Yap 344 views

Okul fobisi çocuğun okula gitmek istememesi veya okula gitmeyi ısrarla reddetmesi durumudur .Okulların açılmasına az bir zaman kala çocukların kaygısı daha da artar. Bu kaygı okul zamanının yaklaşması ile çoğalır .Bu da çocuğun daha çok mutsuz olmasına sebep olur.

 

Okulun ilk günlerinde çocuğun eğlenebileceği aktiviteler yapılmalıdır Bu çocuğun okul fobisini yenmesine yardımcı olur ve Okulu sevmesini sağlar.

Okulun ilk günlerinde bacağınıza sarılıp okula gitmek istemeyen ve gözyaşları döken bir çocuk tablosu ile karşılaşabilirsiniz . Ama bu durumun sadece sizin başınıza geldiğini asla düşünmeyin. Çocuğun bu durumu yenmesinde anne ve babanın rolü  büyüktür. Bu süreçte çocuğunuza yardımcı olmak sizin en önemli görevinizdir.

Çocuktaki okul fobisi nasıl giderilir?

Okula başlamadan önce aile okulun çok güzel bir yer olduğunu düşündüren konuşmalar yapabilir.

Okulun ilk günlerinde okulda yapılacak eğlenceli aktiviteler, piyesler,tiyatro gösterileri çocuğun okul fobisini yenmesine yardımcı olacaktır.

Bu konuda aileler uzman yardımına başvurabilirler.Bu durumda nasıl davranacağını en azından daha doğru bir şekilde öğrenmiş olurlar.

Etiketler

Yorum yaz