Çocuklara Kurban Bayramı Nasıl Anlatılmalı?

Yazar Yorum Yap 458 views

Dini bayramlarımızdan olan Kurban Bayramı yaklaşıyor. DünyanınDünyanın her yerinde Bütün Müslümanlar Kurban Bayramı’nın gelmesini heyecanla bekliyor.Her geçen yıl, İslam alemi için Kurban Bayramı’nın mahiyetini ve önemini yeniden anlamak ve hissetmek bir ihtiyaç oluyor.

Peki kurban bayramını çocuklara nasıl anlatmalıyız? Bu sorunun yanıtı için çocukların yaşları önemlidir. 4 6 yaş grubu çocuklar için Kurban Bayramı sadece Bayram kelimesine vurgu yapılarak anlatılabilir. 7 yaşından küçük çocuklar kurbanın kesim aşamalarını görmemelidir .7 yaşından küçük bir çocuğa kurbanı kesip onun etleri ile paylaşma ve Yardımlaşma yapıldığını anlatamayız.

7 yaşından küçük çocuklar kurban kesim aşamalarında bulunmamalı.Kurbanın başı , ayakları gibi yaşam belirtisi olan organları,çocukların görebileceği yerlerde bulundurulmamalıdır.

Aksi halde çocuklar kurbanın kesilişini görür ya da bir hayvanın kesildiğini fark ederse, bu onun için, üzücü vahşice bir davranış olarak düşünülecek,bu durum zihnini ve kalbini rahatsız edecektir.

kurbanın kesilişi nin Çocuklarının yanında olmasını yanlış olduğu bir gerçektir. Bunun Bunun yanı sıra kurban kanının çocukların alına sürülmesi de büyük bir yanlıştır. Dinimize göre kan kirlidir. Kan neye ait olursa olsun kirlidir. Kirli olan çiçeğin vücuda sürülmesi de doğru olmaz. Bu nedenle çocukların alınan kurbanın kanının sürülmemesi gerekir. Bu durum çocukların dini duygularına da zarar vermek olacağı için kaçınılmalıdır.

O halde çocuklarımıza sadece Kurban Bayramı’nın” Bayram “kelimesine vurgu yaparak bilgilendirmeler yapmak durumundayız. “Bayramın gelmesi bize Coşku verir. Bayramda İnsanlar bir araya gelir barış ve kardeşlik içinde birkaç gün geçirirler. Bayramlarda Bütün aile fertleri bir masada toplanır ve hep birlikte sohbetler eşliğinde yemekler yenir. Akrabalar, komşular büyüklerimiz ziyaret edilir. Evlerimize misafir gelir misafir ağırlarız Bizler de misafirliğe gideriz. İnsanların hal ve hatırlarını sorarız. Yılda sadece 2 defa kılınan bayram namazını büyük bir coşkuyla kılarız. Bayramlarda sevdiklerimize hediyeler alır hediyeleşiniz. Bayramlarda küsler barışır uzaktakiler yakınlaşır. Çocuklar el öpmeye giderler şeker toplarlar. Bayramlarda insanlar çok mutlu olurlar.” Bu gibi bilgiler vermek çocuklar için yeterli olacaktır. KafalarınıKafalarını karıştıracak, anlayamayacağı ve ruh dünyalarına zarar verecek konuşmalardan kaçınılmalıdır.

Etiketler

Yorum yaz