Çocuklara Cezm Nasıl Öğretilir?

Yazar Yorum Yap 724 views

Cezm ve şedde okul öncesi dönemde çocukların en çok zorlandıkları konulardır. Bu yüzden bu konuları çocukların seviyelerine indirgeyerek, oyun ve eğlenceye dönüştürerek anlatmak önemlidir. Ayrıca her çocuğun aynı metodla konuları öğrenmelerini beklemek de yanlış olur. Bu yüzden çocukların ilgilerini, bireysel farklılıklarını da gözeterek farklı yaklaşımlar kullanmak gerekebilirr.

Bu düşünceyle cezm ve şedde öğretim yöntemleriyle ilgili çeşitli oyun ve etkinlikler yapılabilir.

Çocuklara Cezm Öğretirken Uygulanabilecek Teknikler Neler Olabilir?

-Ses Vererek Öğretme

İlkokulda Türkçe okuma yazma öğrenmede kullanılan ses verme yöntemi,Kur’an- Kerim eğitiminde Cezm öğretilirken de kullanılabilir.

Harfler harekeli olarak öğrenilirken nasıl ki tek tek harfler o hareketi ile okunur, daha sonra Kelime okumaya geçilir,Cezm öğrenilirken de önce harfler tek tek cezmli olarak ses verilerek okunur. Örneğin ”be”  harfi  “b” olarak, cim harfi “c” olarak vs. Harflerin pek Çoğunu bu şekilde ,birkaç harfin telaffuzu zor olacağından onları  da mantığı öğrendikten sonra yapmalarını bekleyebiliriz.

Harfleri ses olarak verdikten sonra daha önce öğrendiğimiz üstün harekeli bir harfin,esre harekeli bir harfi ya da ötre harekeli bir harfi o ses ile birbirine çarparak okuma alıştırmaları yapılarak başlanabilir.

Örneğin: ke- l -kel

Sa- c- sac

Ki – n – kin

Bununla ilgili etkinlikleri çoğaltabiliriz.Etkinlik ve farklı görseller kullanılarak daha kolay öğrenim sağlanabilir.

Örnek bir etkinlik hazırladık.Fikir olması için Paylaşmak istiyoruz.Linkten etkinlik detaylarına ulaşabilirsiniz.

4-6 Yaş Cezm Oyunu

 

Cezm alıştırmaları,Cezm nasıl anlatılır,çocuklara Cezm nasıl öğretilir,Cezm etkinlikleri,cezm ve şedde oyunları,Cezm oyunu

 

 

Etiketler

Yorum yaz