Çocuklar İçin Dua . Çocuk Duaları.Türkçe Çocuk Duası

Yazar 1 Yorum 1.027 views

 Çocuklar İçin Dua . Çocuk Duaları.Türkçe Çocuk Duası

Dua kulluğun özüdür; dua Rabb’e dönüş ve yönelişin adıdır. Kulluktan sözedilen  bir yerde, duadan bahsetmemek mümkün olmaz. Allah (cc)  “Duanız olmazsa ne ehemmiyetiniz var!” (Furkan, 77) buyurur. Ve “Dua edin kabul edeyim.” (Mü’min, 60) der başka bir ayette de.Ayrıca dua, bir ibadettir.

Dua; Allah’ın yüceliği karşısında kulun acizliğini itiraf etmesi, sevgiyle  Allah’ın lütuf ve yardımını dilemesidir.Dua, Allah ile kul arasnda kuvvetli bir bağ oluşturur. İnanan insan dua sayesinde Rabbine sığınır.Dua, insanın iç dünyasını aydınlatır. İnsanı olumlu düşünmeye sevk eder, ümit ederek yaşamasını sağlar.

 

Çocuk psikolojisi ile ilgili kaynaklarda, okul öncesi dönemde verilen eğitimin, daha  sonraki hayatında çocuğu büyük ölçüde etkilediğinden bahsedilmekte ve tesirli izler bıraktığı belirtilmektedir.  Çocuk için Dua eğitimi de bu eğitimlerden biridir.

Çocuk din eğitimi dua ile başlar. Çocuklar mümkün olduğunca erken yaşta,dua edebilmeyi öğrenmelidir. En basit cümlelerle başlayarak, içlerinden geldiği gibi dua edebilmeyi öğrenmelidirler. İşte bu noktada aile ve eğitimcilerin, çocukları doğru yönlendirmesi, onlara doğru dua etme alışkanlığını kazandırmaları  çocukların dini gelişimleri açısından çok önemlidir.

 

Dua etmek çocuğun dini bilincini besler ve onu din eğitimine hazırlar. Dua eden çocukta, Allah inancı kavramı zihninde belirmeye başlamıştır. Dua esnasında geçen dini kelime ve ifadelerin anlamını merak edecektir. Ve bu ifadeleri öğrenmek için çevresine soracaktır. Aldığı  cevaplar çocuğu tatmin ederse bu onun din eğitimine büyük gelişmeler sağlayacaktır.

Çocuk ve dua bir bütündür aslında.Çocuk ve duanın bir bütün olduğunu, peygamber efendimizin hayatına baktığımızda daha iyi anlıyoruz,Peygamber Efendimize bir çocuk getirildiğinde dua eder,ona dua öğretirdi.Duanın güzelliğini çocuğa ve yetişkinlere gösterirdi.kendisine bir çocuk getirildiği zaman dua ettiğini, dua öğrettiğini ve duanın güzelliğini çocuğa ve etrafındaki insanlara gösterirdi.Çocuğa dua ile Allah’ı (CC) tanıtmış ve sevdirmiş oluruz.

Çocuklara öğretilen ve okutulan  dualar onların Allah’a yaklaşmasını sağlayacaktır. Peki çocuk ve dua ne zaman buluşur?Yemek yerken,su içerken , yatarken ,kalkarken,bir işe başlarken ,Cuma günlerinde,kandil gün ve gecelerinde hvs. her zaman ve her yerde.Çocuklara bu duyguyu kazandıracak olansa aile ve eğitimciler olacaktır.

 

Çocuk ve Dua bütünlüğünü paylaştıktan sonra,bir Türkçe dua örneği hazırladık.Okul öncesi din eğitimi veren okullarda yıl sonu gösterileri olur ve bu gösterilerde çocuklara uygun duaların okutulmasının  daha güzel olacağını düşündük.

SENE SONU GÖSTERİSİ İÇİN HAZIRLANMIŞ TÜRKÇE ÇOCUK DUASI

Ey güzel Allah’ım ;

Küçücük ellerimi Sana açtım.Beni en sevdiklerinden eyle.

Bana çok çok iyilik yapmayı nasip eyle.Biz çocukları anne babamıza faydalı eyle.Bizi vatanımıza milletimize faydalı eyle.Bizi bütün insanlığa faydalı eyle.

Ey beni çok seven Allah’ım ;

Senin merhametin sonsuz,Senin sevgin sonsuz,

Senin lütufların sonsuz,Senin ikramların sonsuz,

Senin gücün sonsuz,Senin cömertliğin sonsuz.

Ve senin ilmin sınırsızdır.

Seni çok seviyoruz Allah’ım.

Sevdiklerini bize sevdir.

Senin sevmediklerini bizden uzak eyle.

Ey Çocukları çok seven Allah’ım!

Bizi bizden çok seversin,

Bizi Anne babamızdan da çok seversin.

Yüzümüzü nurlu eyle.

Kalbimizi nurlu eyle.Bize Kur’an ahlakı ver.

Peygamber Efendimizin ahlakından nasip et.

Bizi seversin , korursun, bizi sevginsiz bırakma.

Bize sonsuz nimetler verirsin.

Sana sonsuz şükürler olsun Allah’ım.

Bizi en sevdiklerinden eyle.

Ey çocukları çok seven Allah’ım.

Dünyadaki bütün çocukları koru.

Savaşlar olmasın.

Savaşlarda çocuklar , insanlar ve insanlık ölmesin.

Çocuklar sadece mutlu olsun Allah’ım

Bizi Atalarımız gibi cesur eyle.

Vatanımızı düşmanlardan koru.

Bayrağımızı indirtme,

Ezanlarımızı dindirtme Ya Rabbi.

Dualarımızı güzel eyle,

Sen çocukların duasını kabul edersin.

Dualarımızı kabul eyle Allah’ım.

Amin El Fatiha 

 

Aşağıdaki PDF linkinden sene sonu  Çocuk duaları indirebilirsiniz.

SENE SONU GÖSTERİSİ İÇİN HAZIRLANMIŞ TÜRKÇE ÇOCUK DUASI

Etiketler

1 Yorum

Yorum yaz