Çocuk ve Allah

Yazar Yorum Yap 369 views

Çocuk ve Allah

           Çocuklar;fıtrat olarak öğrenmeye programlıymış gibi doğarlar.Bu nedenle birşeyleri merak etmeleri ,çabuk öğrenmeleri doğaldır.Dolayısıyla çocuklara öğretmek de basit bir iştir.Fakat biz yetişkinler için öğretmek zorlaşır.Çünkü herşeyi gözlemleyerek ,izleyerek öğrenirler.

Ebeveynini ve çevresindeki diğer yetişkinleri taklit ederek  deneyimler kazanır,tecrübe edinirler.Bu nedenle ; anne, baba,eğitimci hangi rolde olursak olalım; minik birilerinin her davranışımızı dikkatle izlediğini, ağzımızdan çıkan her sözü  dikkate aldığını ve gözlemlediği bu davranışların onun hayatını nasıl şekillendireceğini asla unutmadan yaşamalıyız.

            Birçok anne baba; daha çocuğu doğmadan ,onun için hayaller kurar,endişeler besler.Çocuğunun bedensel ve zihinsel gelişimi,fiziksel özellikleri,kişiliği vs konularda araştırmalar yapar,kitaplar karıştırır.Çocuk doğduktan sonra da bu hassasiyeti artarak devam eder.Yediği yemekten,giydiği kıyafete en ince ayrıntısına kadar  dikkat ederler.

           Ancak ne yazık ki pek az insan çocuğunun  küçükken Allah’la  ilgili  bilgi edinme  sürecini önemser.Birçok aile ise  çocuğun gelecekteki dini yaşamına müdahale etmiş olacağını düşünerek din adına hiçbir bilgi vermek istemez.Bazı ailelerinin  durumu da daha farklıdır.Çocuğunun dini konulardan  mahrum kalacağı endişesiyle; çocuğun anlayamayacağı yada gereğinden fazla şeyler öğrenmesini ister.

Aslında çocuğun dini konuları öğrenmeye en meraklı ve açık olduğu bu yaşlarda; verilmek istenenler doğru şekilde ve doğru bir yöntemle verilmezse,zamanla dini meselelere olan ilgisi azalabilir ve hatta tamamen ilgisizliğe ve isteksizliğe dönüşebilir.Bunun birçok örneğine rastlanmıştır.

          Çocuklar sevgiyle büyür…bu sözü her zaman içimizde hissetmeliyiz.Çocuk sevgiyle öğrenir,sevgiyle bulur,sevgiyle yaşar…

Allah’ı seviyoruz.Çocuğumuza da sevdirelim.Allah’la olan bağlantısını çocuğa ancak biz hatırlatabiliriz.

Mesela; Çocuğa  ‘Seni Yaratan Allah’a kurban olurum.’

‘Allah seni bana iyiki vermiş’

‘Allah seni korusun’

‘Allah’a şükür ki iyisin.’

‘Allah nazardan korusun’ gibi güzel ifadeler duymalı çocuklar.Allah adıyla mutlu olmalı.Allah ifadesi iyi hissettirmeli.Bunun tersi ifadelerden kaçınmalıyız.Bir çocuğa yada bir çocuğun yanında;

‘Allah seni kahretsin’

‘Allah cezanı versin’

‘Allah’ın belası’

‘Allah seni taş eder’

‘Allah seni yakar’

okuloncesidinegitimi

gibi sözler söylemek,çocuğun zihninde karanlık bir boşluk oluşturur.Hiçbir insanın ; bir çocuğun zihninde Rabbi ile arasına bu karanlığı koyma hakkı yoktur.

Çocuk ve Allah

 

Etiketler

Yorum yaz