Çocuğun gelişiminde oyunun önemi

Yazar Yorum Yap 353 views

Oyunun önemi

 

 Oyun ve oyuncağın çocuğun gelişim alanlarına etkisi

Bir anne babanın çocuğuna vereceği en önemli ilk şey sevgidir. Anne babalar çocukları daha dünyaya gelmeden önce biraz olsun kendilerini eğitmeli dergi kitap ana baba okulları televizyon internet vesaire Yayınları takip ederek Çocuk Geliştirme sanatını öğrenmeleri gerekmektedir. Yeni dünyaya gelecek olan çocuğun her türlü sorumluluğuna hazır olmalıdırlar. Her anne baba çocuğunu sever doğumdan itibaren tüm imkânlarını kullanarak ona bir şeyler öğretmeye en İyiyi vermeye çalışırlar.

Oyun çocuğu yetişkin hayata hazırlayan en etkin yoldur. Çocuğun en önemli Eğitim Araçları oyuncaklarıdır. Oyun ile insan ilişkileri yardımlaşma konuşma bilgi edinme deneyim kazanma psikomotor gelişimi duygusal ve sosyal gelişimi etkilediği gibi zihin ve dil gelişimini de etkiler. YetişkinlerYetişkinler gözüyle oyun; çocuğun evlenmesi o yağlanması başlarından salmak için bir uğraş olarak görürler Oysa oyun çocuk için ciddi bir iştir . Çocuk oynadıkça becerileri artar ,yetenekleri gelişir ,çevresini ,bilinmeyenleri tanır ,kendisi için anlaşılır duruma getirir.

Çocuk oyun oynarken özgürdür . Kuralları kendi koyar, bozar . Yetişkinlerin kısıtlamaları yoktur. 3-6 yaş arası çocuğun en önemli dönemidir. Durmadan soru sorar ” Bu neden niçin nasıl “sorularına yanıt isterler.Öğrenme açlığı mevcuttur. Her şeyi bilmek isterler. enerjiktirler,yorulmak nedir bilmezler.  Onları anlayın ,sabırla yanıtlayın, yanıtlarınız kısa net ve anlaşılır olsun .çocuklar oyuncaklarla oynamayı severler .ancak oyuncakların iyi davranışların karşılığında ödül, anne baba sevgisinin kanıtı olarak kullanılması yanlış olup kesinlikle kaçınılması gereken bir davranıştır.

Oyuncaklar çocuk gelişiminde büyük bir yer tutarlar. Anne baba olarak ne kadar meşgul olursanız olun çocuğa ayıracak olduğunuz Birkaç zaman diliminde onunla sohbet etmeniz ona sarılmamız yerlerde yuvarlanma nız onun oyuncakları ile oyun oynamanız onu mutlu edecektir. Okulda ertesi günü keyifle arkadaşlarına öğretmenine veya diğer başka kişilere anlatacak olduğu bir an yaşatacaksınız. Çocuğunuza lütfen demeyi öğretin siz onun oyuncağının yerini değiştirirken veya alırken izin isteyiniz. Çocuklar kurdukları oyunlarda hep büyükleri taklit ederler. Yaptığınız her olumlu davranış ona iyi ya da kötü yönde etki edecektir.

Başkaları ile onu kıyaslayıp üzmeyin, o kendine özgü bir bireydir. Yaptığı her doğru Davranış için onu sözleriniz ve sevginizle ödüllendirin. 3 ve 3 ve 5 yaşında anaokuluna gidecek olan çocuklar sabırsız ve heyecanlıdır.

Onlara karşılaşacakları olayları olabildiğince Somut bir şekilde anlatın. Orada evlenebileceğini yeni arkadaşlar edineceğini açıklayın çocuğunuza pembe tablo çizmeyin. Belki ağlayacağını, ağlayan çocuklar olabileceğini karşılaşabileceği olumlu olumsuz şeyleri anlatın. Okul bitiminde onu alacağınızı söylemeyi unutmayın açık olun hani kapılmasın çoğumuz çok iyi niyetlerle herkesten önce Okuma yazmayı öğretmek isteriz ve ona öğretme yoluna gideriz hiçbir anne baba öğrenme konusunda zorlayıcı olmamalı Bu tür davranışlar öğrenme sürecini geliştirmekten uzak olup anne baba çocuk ilişkisini zedeleyecek niteliktedir anne babalar bu tür davranışlarda bulunarak kendi Gururlanma ihtiyaçlarını giderme amacındadır lar çocuğumuz da bulunan Bazı özel durumlar hariç olup yine de eğitimcilerin yönlendirmesi daha doğru olur her zaman gündeme gelen sorulan sorulardan bir diğeri de Çocuğum okulda olan yaşantıları hakkında konuşmak istemiyor okul Onların özel hayatının bir parçasıdır onu anlayışla karşılayın zorlayıcı olmayın ama yine de takipçi olup sohbet anında bazı sorular sorarak onunla ilgilendiğinizi belli edin sabırlı ve açık olun zaman içerisinde sizinle paylaşacaktır Sonuç olarak 3 ile 6 yaş arası çocukluğun en önemli dönemidir demiştik Bu nedenle haklarına saygılı olun onu anlamaya çalışın konuşurken arkanızı dönmeyin göz temasında bulunun onun seviyesinde Temel’in ya da oturun aynı seviyeye gelmeye Özen gösterin istediği herhangi bir şey size ters geliyorsa bunu istemiyorum sebebi bu veya istemiyorum sebebi şu diye açıklama yaparak tercih ona Su’nun hiçbirinizin elinde sihirli değneği yok Ne eğitimcilerin ne anne babanın. Her Her ne sorun ile karşılaşırsak karşılaşalım sabır ve sevgi ile iyi insan ilişkilerinin temel harcını atmış olacaksınız.

Oyunun önemi,

Oyun ve oyuncağın çocuğun gelişim alanlarına etkisi,

Oyunun çocuğun gelişimine etkisi,

Oyunun Çocuğun üzerindeki etkileri.

 

http://okuloncesidinegitimi.com/2018/06/06/cocuklar-icin-dini-siirler/

 

Etiketler

Yorum yaz