Ağaç Sevgisi Etkinlik

Yazar 1 Yorum 549 views

   Ağaç Sevgisi

” Bir müslüman bir ağaç dikerse,ondan kuş,insan veya hayvan yediğinde bu onun için sadaka olur.” ( Müslim) Buyuruyor sevgili peygamberimiz (sav)

Okul öncesi din eğitiminde , değerler eğitiminin bir parçası da doğa sevgisidir.Doğayı tanır ve severiz.Doğada herşeyin bir ahenk ve uyum içinde var olduğunu kavramaya çalışırız.Doğadaki herşeyin insana bir hediye olduğunu öğreniriz.Ayrıca doğayı pekçok varlıkla paylaşmak zorunda olduğumuzu biliriz.Bu nedenle doğaya karşı sorumluluklarımızın olduğunu unutmayın.

Toprağa ve havaya karşı en büyük sorumluluklarımızdan biri onları kirletmemektir elbette.Yapısını koruması bozulmaması bizim elimizdedir.Toprağı nasıl korumalı peki? Havaya nasıl nefes aldırmalı insan?

 Ağacı severek.Ağaç sevgisiyle.Ağaç dikerek.Ağaçları koruyarak,yaşatarak.

   Ağaç Sevgisini  büyük küçük herkese aşılamak gerek.Ancak o zaman temiz bir dünya temiz bir gökyüzü temiz bir geleceğimiz olacaktır.

Ağaç Sevgisi

O halde bugünkü etkinliğimiz Tohum Kumbarası yapmak olsun.

Bir tohum kumbarası yapalım ve yediğimiz meyvelerin çekirdeklerini o kumbaraya biriktirelim.Boş bir arazi bulduğumuzda tohumlarımızı toprakla buluşturalım.Can suyu vermeyi unutmayalım.

 Tohum kumbarası

Tohum kumbarası etkinliğimize öğrencilerimizden birer küçük kapaklı plastik şişe isteyerek başlayalım.Daha sonra değişik Eva yada keçe kumaşlardan yararlanarak etkinliğimizi oluşturalım.

 Biriktirdiğimiz çekirdekleri boş arazilere gömersek her biri metrelerce büyüklüğünde ağaçlar olabilirler. 

 Çöpe attığımız her bir çekirdek,aslında yaşam şansı bulamayan bir ağaçtır.

Ve Kumbaramızın üzerine Tohum Kumbaramızın diye yazarız.

 

Bu şekilde yada daha farklı cümlelerle ağaç sevgisi hakkındaki bu etkinliğimizde kullanabileceğimiz yazılar hazırlayabiliriz.Sadece yalın bir anlatımla da vermek istediğimiz değeri verebiliriz tabi ama öğrencilerimizin görsellerle anlatımlara daha çok ilgi duydukları kesindir.

Tohum kumbarası etkinliğimiz için biri parlak diğeri sade olmak üzere 2 renk eva kullandık.Evanın sade olanı etkinliğimizin tabanını oluşturuyor.Parlak simli olanına da ağaç şekli vererek sade olan evaya yapıştırıyoruz.

Sonra şişemizi ağacımıza sanki bir gövdeymiş gibi yerleştirerek yapıştırıyoruz.

Orman haftasında da yapılabilecek olan tohum kumbarası etkinliğimizin son aşaması da yazılarımızın ve meyvelerinin yapıştırılması aşamasıdır.

 

Tohum kumbaramız tohum biriktirmek için hazır.Dilerseniz üzerine bir şeritle asmak için kulp yapabilirsiniz.

Tohumlar toprakla buluşmalı…

Ağaç sevgisi etkinliği Tohum kumbarası orman haftası

Etiketler
« Önceki konu

1 Yorum

Yorum yaz