4-6 YAŞ YAZ KUR’AN KURSU HAFTALIK DERS PROGRAMI 5.HAFTA

Yazar 2 Yorum 699 views

4-6 YAŞ YAZ KUR’AN KURSU HAFTALIK DERS PROGRAMI

(Bu çalışma bireysel olarak hazırlanmış bir programdır.)

5.HAFTA

HAFTANIN KONUSU  ‘GÖREV VE SORUMLULUK’

HAFTANIN DUALARI

-Rabbena atina Duası

– Rabbenağfirli Duası

-Hapşırdığımızda okuduğumuz dua

(Hapşıran-Elhamdülillah

Duyan-yerhamükellah

Hapşıran-Yehdina ve yehdikümüllah)

-Yemek Sonrası Dua

Elhamdülillah

Elhamdülilah

Bu Nimeti veren Allah

Peygamberim rasülullah

Her yemekte derim Bismillah

Artsın eksilmesin

Taşsın dökülmesin

Gerisi kesilmesin

Daima afiyetle yensin

Geçmişlerin ruhu için

Sağların selameti için

Dertlere derman için

Bilhassa Allah rızası için El Fatiha

Peygamber efendimize salavat

     

   HAFTANIN AYETİ

     ‘Yeyiniz,içiniz fakat israf etmeyiniz’

  HAFTANIN HADİS-İ ŞERİFİ

-‘Essalatü ımadüd din ‘

Namaz dinin direğidir.

HAFTANIN KONULARI

-Görev ve sorumluluk kavramları anlatılır.Allah’ın insanların görev ve sorumluluklarını yerine getirmelerini istediği anlatılır.Kendimize ,topluma,doğaya,Allah’a ve peygamber Efendimize karşı sorumluluklarımız olduğu anlatılır.Çevre temizliği hakkında bilgi verilir.İsraf kavramı anlatılır.İsraf etmeyenleri Allah’ın sevdiği anlatılır.

HAFTANIN İLAHİLERİ

Sonsuz kaynak demeyin

Suyu israf etmeyin

Doğaya sahip çıkın

Suyunuzu koruyun

Öğretmen çocuklara

Tasarrufu anlattı

Gelecek nesillere

Çok güzel adım attı

Suyu israf edersek

Dünyamız kuruyacak

Bilinçli davranırsak

Yarınlara kalacak

HAFTANIN OYUNU

Ördek Kukla Oyunu

Öğretici önceden Ek-47’deki ördek figürlerini kullanarak anne, baba ve üç yavrudan oluşan çubuk kuklaları hazırlar. Bunun için çubukların ucuna ördek resimlerini yapıştırır. Daha sonra sınıfa dönerek sırayla bu kuklaları konuşturmaya başlar.

Anne ördek: Merhaba çocuklar ben anne ördek. Ben ve ailem size bazı sorumluluklarımızdan bahsetmek için geldik. Anne ördek olarak ben eşime ve yavrularıma güzel güzel yemekler hazırlarım. Çamaşır ve bulaşıkları yıkar, evimizi de devamlı temiz tutarım. Misafir geldiğinde onlarla ilgilenir, çocuklarımla oyunlar oynarım. İşte bunlar benim yapmam gereken bazı sorumluluklarım.

Baba ördek: Merhaba, ben baba ördek. Evimizin ihtiyaçlarını karşılamak için işe gidip çalışmak ve yuvamızı korumak benim bu ailede en önemli görevimdir. Bunun yanında bozulan eşyaları tamir eder, yavrularımın ödevlerini yapmada yardımcı olurum. Anne ördeğe ihtiyacı olduğu zaman yardım ederim, bazen de çocukların ellerinden tutar, eğlenmeleri için göle götürürüm.

Yavru ördekler: Merhaba çocuklar. Biz de sizler gibi minik çocuklarız. Küçük de olsak bizim de bu ailede bir takım sorumluluklarımız var. Peki sorumluluk ne demektir. Sorumluluk yapmamız gereken işlerdir. Mesela biz odamızı düzenli bir şekilde bırakır, oyuncaklarımızı kendimiz toplarız. Annemize sofra hazırlamada ve bazı temizlik işlerinde yardım ederiz. Babamıza da tamirat yaparken ve bahçeyle ilgilenirken yardımcı oluruz. İşte bunlar bizim sorumluluklarımızdır. Peki, çocuklar söyleyin bakalım, sizin evde ailenize karşı ne tür sorumluluklarınız var? Öğretici minik ördeğin yukarıdaki sorusunun cevaplarını aldıktan sonra benzer sorularla devam eder ve etkinliği tamamlar. Öğretici, çocuklara aşağıdaki soruları sorar ve etkinliğin değerlendirmesini yapar.

Oyunun Değerlendirilmesi:

 1. Sorumluluk ne demektir?
 2. Ailemizden başka kimlere ve nelere karşı sorumluluklarımız var?
 3. Bu sorumluluklarımızı yerine getirmemenin ne tür sonuçları olabilir?
 4. Evdeki sorumluluklarınız nelerdir?

HAFTANIN HİKAYESİ

Geciken Saat Hikâyesi

Öğretici o günün etkinliği için getirdiği çalar saatle ilgili öncelikle kısaca bilgi verir. Daha sonra çocuklara bu saatle ilgili bir hikâye anlatacağını söyler ve eklerde yer alan resimleri sırasıyla göstererek hikâyeyi anlatır (Resimleri kartona yapıştırarak kullanabilir.):

 GECİKEN SAAT

– “Akrep ve yelkovan, Şoför Ahmet amcanın yatağının başındaki saatte yaşıyorlardı. Her gün çalar saatin içinde ara ara buluşurlardı. Selamlaşıp, hal hatır sorar sonra yollarına devam ederlerdi. Bir sabah altı buçukta yine buluştular. Selamlaştıktan sonra konuşmaya daldılar. Sohbetin sonunda aralarında şöyle bir diyalog geçti: Akrep: – “Arkadaşım geç kalacağız istersen yolumuza devam edelim.” Yelkovan: – “Her gün bir dakika bile aksatmadan ilerliyoruz. Bu gün de biraz sohbet etsek ne olur sanki?” Akrep: – “Galiba haklısın, biraz geciksek bir şey olmaz sanırım.” (Ek-49) Muhabbet öyle güzeldi ki bir saat nasıl geçti anlamadılar. Şoför Ahmet amca saate baktı. – “Hımm ne güzel, daha bir saatim varmış. En iyisi biraz daha uyuyayım.” dedi. Hâlbuki tam kalkması gereken vakitti. Ama saat bir saat geri olduğu için uyumaya devam etti. Şoför Ahmet amca çalar saat çaldığında kalktı ve işine gitti. O gün durak her zamankinden çok daha kalabalıktı. Bekleyen insanların yüzünde ise sıkıntılı bir ifade vardı. Devamlı oflayıp pufluyorlardı. Otobüse binen yolcular: (Ek-50) – “Ahmet amca, sen her zaman vaktinde gelirdin, bu gün ne oldu da bu kadar geciktin?” dediler. Şoför Ahmet amca söylenenlere önce anlam veremedi. Kol saatine baktığında ise durumu anladı ve çok üzüldü. Geç kalan insanların her birinin ayrı ayrı yetişmesi gereken vazifeleri vardı.

Doktor bey hastaneye gittiğinde kapısında biriken hastalar çok zor durumdalardı. Fırıncı amcanın ise fırınının önünde ekmek almak için bekleyen insanlar bayağı acıkmışlardı. Çalışkan bir öğrenci olan Zeynep ilk derse yetişemedi. Bu yüzden öğreticinin anlattığı önemli bir konuyu kaçırdı. Trafik polisi olan Ömer abi ise görev yaptığı kavşağa geldiğinde bütün arabaları bir birine karışmış bir şekilde buldu. (Ek-51) Akrep ve yelkovan bütün bu olanlara çok üzüldü. Çünkü bütün bu aksaklıkların işlerini ciddiye almamalarından kaynaklandığını biliyorlardı. Üstelik Şoför Ahmet amca bu yüzden mahcup olmuştu. İkisi de bir sorumluluğu yerine getirmemenin bu kadar ciddi sonuçları olabileceğini hiç düşünmemişti. Bundan sonra sorumluluklarına her zaman dikkat edeceklerine kendi kendilerine söz verdiler ve hızlıca dönerek olmaları gereken saate geldiler.” der. Öğretici, çocuklara aşağıdaki soruları sorar ve etkinliğin değerlendirmesini yapar.

Etkinliğin Değerlendirilmesi: 1. Akrep ve yelkovanın bir saatlik ihmali hangi sıkıntılara neden olmuştur? 2. Siz de yerine getirmediğiniz bir sorumluluğunuzdan dolayı zor durumda kaldınız mı? 3. Sorumluluklarımızı yerine getirmenin bize ve çevremize sağlayacağı faydalar nelerdir?

HAFTANIN DRAMASI

Eski Defter Draması

Öğretici sınıfa elinde karalanıp yırtılmış bir defterle gelir. Çocuklara bunun ne olduğunu, bu defterin nasıl bu hale gelmiş olabileceğini sorar. Cevaplardan sonra ‘isterseniz bunu defterin kendisine soralım’ der ve defteri konuşturur: “Merhaba çocuklar! Karşınıza bu şekilde çıktığım için çok üzgünüm ve çok utanıyorum. Beni böyle görmenizi hiç istemezdim. Ama zannetmeyin ki ben hep böyle eski ve kirli bir defterdim. Rengârenk parlak kapağım, bembeyaz sayfalarım vardı. Aynı zamanda gayet temizdim de. Hep hayalim çalışkan ve düzenli bir öğrencinin defteri olmaktı. Öğrendiği faydalı bilgileri düzgün bir şekilde sayfalarıma yazacak, daha sonra da bana bakarak dersini çalışacaktı. Ben de faydalı bir defter olmanın mutluluğunu yaşayacaktım. Bir kırtasiyenin raflarında beni alacak olan öğrenciyi merakla bekliyordum. Beklediğim gün sonunda geldi ve küçük bir çocuk beni satın aldı. O kadar çok mutluydum ki. Ama hiç bir şey umduğum gibi olmadı. Küçük çocuk bana çok değer veriyordu.Beni özenle kullanıyordu. Bu küçük çocuğun kendisinden daha küçük olan iki yaşında bir kardeşi vardı. Bir gün beni olduğum yerden alarak o güzel sayfalarımı karaladı, yırttı ve defalarca koparıp çöpe attı. Çok küçük yaşta olduğu için benim nasıl kullanılmam gerektiğini henüz bilmiyordu. Nasıl üzüldüm bir bilseniz. İşte sonunda bu hale geldim. Şimdi tek isteğim diğer defter kardeşlerimin de bu hale gelmemesi. Umarım onlar da benim yaşadıklarımı yaşamaz ve hep mutlu olurlar. Lütfen henüz çok küçük olan kardeşlerinizin ulaşabileceği yerlere defter ve kitaplarınızı koymayın, onlar çok küçük olduklarından bizim nasıl kullanılacağımızı sizin gibi bilemiyebilirler. Sizler de onlara kullanma konusunda örnek olun, olur mu? Öğretici çocuklara, kendilerine ve başkalarına ait eşyaları temiz tutup korumaları gerektiğini söyler ve etkinlikten yola çıkarak buna dikkat etmemenin olumsuz sonuçlarına değinir. Öğretici, çocuklara aşağıdaki soruları sorar ve dramanın değerlendirmesini yapar.

Dramanın Değerlendirilmesi:

 1. Defter nasıl bu hale gelmiştir?

                                                                                            2-Sizin hiç böyle bir defteriniz oldu mu?

 1. Defterin mutlu olması için sahibinin nasıl davranması gerekiyordu?
 2. Eşyalarımıza nasıl davranmamız gerekir?
 3. HAFTANIN ŞİİRİ

SORUMLULUKLARIM VAR

 Sorumluluklarım var benim,

 Her zaman yerine getiririm.

 Ben çok önemli biriyim,

 Görevlerimi bilirim.

Oyuncaklarımı kendim toplar,

Yemeğimi kendim yerim.

Elbiselerimi kendim giyer,

 Anneme yardım ederim.

Ellerimi tertemiz yıkar,

Her zaman temiz gezerim

ABDEST

 Besmele ile başla Bismillah

 Önce eller şıp şıp şıp

3 kere ağza hüp hüp hüp

Sonra burna hıh hıh hıh

Yüzü unutma oh oh oh

Sıra sağ kolda vıj vıj vıj

Sol kola atla vıj vıj vıj

Eller başa hırt hırt hırt

Parmak kulağa gıcırt gıcırt

 Koyalım boyna ooh ooh

Hanimiş ayaklar şıpır şıpır

 Hanimiş ayaklar şıpır şıpır

KUR’AN-I KERİM DERSİ

Kur’an-ı Kerim harflerinden 2 gün üstün hareke,2gün esre hareke anlatılır.1 günde de üstünlü ve esreli alıştırmalar yapılır.

(Harekeli Harfleri bakliyatla yazma,harfleri nokta birleştirme etkinliği,Harfleri boyama,harflerle hafıza oyunu,harfleri yuvarlak içine alma,Harf olalım sıraya girelim oyunu,harfler yarışıyor oyunu vs etkinliklerle öğrenme sağlanmalı.)

HAFTANIN İBADET DERSİ KONUSU

-İslamın şartı

(şarkılar eşliğinde öğretilebilir

Görsel boyama sayfalarıyla desteklenebilir.)

HAFTANIN SİYER KONUSU

-Peygamber Efendimiz sav nerede peygamber oldu?

-Peygamber Efendimiz sav kaç yaşında peygamber oldu?

-Peygamber Efendimizin sav.en yakın arkadaşı kimdir?

 *Haftanın 2 yada 3 günü haftanın konusuna uygun sanat etkinlikleri hazırlanırsa,bilgiler daha iyi pekiştirilmiş olur.

KONUYA AİT PDF DOSYASI LİNKİ

4-6 Yaş Yaz kur’an Kursu Ders Programı 5.hafta

 

ÇOCUKLARLA YAPILABİLECEK İSLAMİ ETKİNLİKLER

                                                                                                                              

                                                                      

                                  

 

 

                                                                        okuloncesidinegitimi.com

Etiketler

2 Yorum

 1. 4-6 YAŞ YAZ KUR’AN kURSU HAFTALIK DERS PROGRAMI 6.HAFTA – 4-6 Yaş Dünyası

  […] 4-6 YAŞ YAZ KUR’AN KURSU HAFTALIK DERS PROGRAMI 5.HAFTA […]

 2. 4-6 YAŞ YAZ KUR’AN KURSU HAFTALIK DERS PROGRAMI 7.HAFTA – 4-6 Yaş Dünyası

  […] 4-6 YAŞ YAZ KUR’AN KURSU HAFTALIK DERS PROGRAMI 5.HAFTA […]

Yorum yaz