4 6 YAŞ KUR’AN KURSU ETKİNLİKLERİ 4

Yazar Yorum Yap 525 views

4 6 YAŞ KUR’AN KURSU ETKİNLİKLERİ

Salâvat Melodisi

Öğretici; Peygamberimizin ismini söylediğimizde veya duyduğumuzda
ne söylendiğini sorar ve bunu bilen çocuk var ise sesli söylemesi
istenir.

Otomatik alternatif metin yok.

Daha sonra Salâvat-ı Şerifin Türkçe anlamını çocuklara söyler.
Salâvat-ı Şerifi ve anlamını hep beraber çocuklarla sesli tekrar eder.
Salâvatın, Peygamberimize gönderilen ve O’na olan saygımızı ifade
eden bir selam olduğunu söyler. Çocuklarla sınıfın ortasında bir halka
oluşturulur. Çocuklar el ele tutarlar ve sesli Salâvat-ı Şerifi melodik
ritimle söylemeye başlarlar. Söylerken hep beraber yavaş bir şekilde
dönülür.
Otomatik alternatif metin yok.
Öğretici, çocuklara aşağıdaki soruları sorar ve etkinliğin
değerlendirmesini yapar.
Etkinliğin Değerlendirilmesi:
1. Salâvat-ı Şerif ne anlama gelir?
2. Neden Peygamberimizin ismi geçtiğinde Salâvat getiririz?

(kaynak Dib Kur’an Kursları Öğretici Kitabı)

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi

Salavat melodisini öğrenmeden önce;Peygamber efendimiz sav. hakkında bilgiler verilmelidir.Bizleri ne kadar çok sevdiğini,insanlar için en doğru örnek olduğunu,varlıklara karşı sevgi ve merhametli davrandığını ,Allah’a en güzel ibadet eden olduğunu,insanlar arasında en güvenilir olduğunu anlatmalı.Bizim O’nu çok sevmemiz gerektiğini konuşmalıyız.

Otomatik alternatif metin yok.

Çocukları Salavat söylemeye alıştırmak ve salavatın her zaman söylenebileceğini göstermek amacıyla sınıfımız için bir salavat kumbarası hazırladık.

Salavat kumbaramıza cami görüntüsü verdik.Öğrencilerimizin sayısınca kağıt  bardak aldık ve simli kartondan oluşturduğumuz camimizin üzerine bardakları silikon yardımıyla yapıştırdık.Bardaklarımızın üzerine kırmızı renkte gül görseli yapıştırarak öğrencilerimizin isimlerini tek tek yazdık.

Öğrencilerimizden velilerimizle birlikte günlük salavat çekmelerini ve sayılarını bildirmelerini ıstedik.Bu sayıları ahşap çay karıştırma çubuklarına yazarak salavat kumbaramızdaki bardakların içine yerleştirdik.Çunbuklarımızın sayısı arttıkça sevindik.Haftalık birinciler seçerek etkinliğimize heyecan kattık.(her bir öğrencimizin birinci olmasını sağladık)

Görüntünün olası içeriği: iç mekan

Peygamber Efendimizi sevmekle ilgili bir diğer etkinliğimiz de yaka kartları hazırlamaktı.Peygamber Efendimizin özelliklerinin yazılı olduğu kağıtlar kestik.Onları kırmızı fotokopi kağıdı üzerine bastığımız gül görselleri üzerine yapıştırıp kestik.Çocukların yakalarına her günfarklı bir özelliğini astık.Velilerimizden de evlerinde,çocuktaki yaka kartı üzerinde yazan peygamberimizin özelliği ile ilgili sohbet etmelerini istedik.Oldukça verimli bir etkinlik oldu.Velilerimizden de memnuniyet ifadelerini duyduk.

Otomatik alternatif metin yok.

Üzerinde ‘Peygamberimi seviyorum ‘ yazılı karton bileklikler temin edip çocuklarımıza hediye ettik.Bilekliklerine baktıklarında salavatı hatırlamalarını isteyerek bir oyun oynadık.Bu oyun da çok eğlenceli bir oyun oldu.

Peygamber sevgisi ile ilgili daha pek çok etkinlikler yapılabilir.Peygamber Efendimizi sav. ve O’nun örnek hayatını daima çocuklarımızın zihninde tutmalıyız ki sevgilerini de canlı tutalım.

 

 

OKUL ÖNCESİ RAMAZAN ETKİNLİKLERİ

Etiketler

Yorum yaz